2015

Resultat från 2015

Resultat HCU 2015

Damer 129 km

Placering Nr.

Namn

Klubb/ort

31 km

54 km

84 km

109 km

Mål 129 km

1

1

Johanna Bergman

Öbacka LK

02:59:24

05:42:40

09:09:30

12:25:10

15:00:35

2

3

Annika Nilrud

Hälle IF

03:26:55

06:17:20

10:09:58

13:38:50

16:37:55

3

2

Anna-Karin Johansson

Uddevalla SK

04:07:30

08:45:30

DNF

4

5

Ellen Westfelt

Pace on Earth

04:30:55

09:11:20

DNF

Herrar 129 km

Placering

Nr

Namn

Klubb/ort

31 km

54 km

84 km

109 km

Mål 129 km

1

63

Patrik Wikström

Dorotea IF

02:49:02

05:10:55

08:27:48

11:33:20

13:51:45

2

17

Sven-Anders Bergström

Ultramaraton.se

03:05:20

05:34:25

09:05:50

12:16:35

14:54:50

3

25 Erik Eng

Åkersberga Spring

02:59:24

05:39:10

09:09:30

12:25:10

15:00:35

4

31 Tobias Gustafsson

Årsta

03:26:55

06:17:50

09:58:20

13:20:00

16:01:10

5

57 Mats Söder

Strängnäs Löparklubb

03:13:07

06:00:50

10:02:31

13:33:40

16:24:15

6

38 Peter Jonsson

Öjebyn

03:26:55

06:23:30

10:15:55

13:56:00

17:08:22

7

45 Carsten Meyer-Jacob

Umeå

03:13:07

06:13:42

10:36:20

14:38:20

17:43:55

8

11 Andreas Ahlm

Järved

03:44:48

06:33:20

10:30:45

14:25:35

17:45:36

9

18 Staffan Blixt

Team Blixt

03:26:55

06:23:30

10:52:30

14:43:25

17:51:12

10

47 Daniel Nordborg

Stockholm city triathlon

03:27:30

06:46:40

11:10:06

14:56:20

18:06:28

11

50 Andrejs Pupurs

Luleå

03:55:40

07:27:10

11:51:55

15:37:30

18:28:06

12

43 Henrik Lowemark

Ljusdal

03:32:05

06:44:40

11:05:32

15:33:15

18:51:20

13

59 Henrik Wallmark

Svanesund

03:50:15

06:57:20

11:10:06

15:10:00

19:06:26

14

19 Jakob Bökman

Stureby

03:27:30

06:41:05

11:30:23

15:47:35

19:19:27

15

13 Linus Ånevall

03:50:15

07:13:05

11:56:33

16:25:55

19:49:18

16

23 Albin Dahlquist

Os Frontale

03:55:40

07:39:05

12:23:15

16:51:56

20:21:45

17

37 Tobias Johansson

Åtvidaberg

03:55:40

07:13:05

12:23:15

16:52:26

20:21:45

18

35 Robert Jansson Stenstavold

Ljungskile Outdoor

03:27:30

06:46:40

11:29:55

16:24:05

20:36:46

19

60 Petri Welling

Endurance

03:52:55

07:41:30

12:36:32

17:24:05

21:17:09

20

12 Stig Andersson

Uddevalla SK

03:30:05

06:57:55

11:49:09

16:50:00

21:22:07

21

54 Anders Sandegård

Glans IS

03:55:20

07:40:40

12:33:21

17:25:25

21:33:55

22

16 Daniel Becker

Terrible Tuesday

03:34:26

06:55:21

12:43:08

17:33:05

22:17:57

23

64 Wilhelm von Frenkell

Helsinki Trail Runner Club

03:55:40

07:53:20

12:50:40

17:53:57

22:17:57

24

27 Joakim Fagerström

Barefoot Sweden

04:02:16

08:11:15

13:27:50

18:38:20

22:25:27

25

40 Peter Larsson

Uddevalla SK

03:57:20

08:08:00

13:14:45

18:39:05

22:27:30

26

24 Johan Edenteg Linderström

MOHEME Bjäckerudden

03:50:52

08:03:45

13:20:20

19:01:26

23:25:55

27

34 Jonas Henning

Sundsvall

04:02:16

08:11:15

13:27:50

18:51:20

23:28:10

28

42 Mikael Lindstrand

gonioLabs EC

04:20:25

08:11:40

13:27:50

18:51:37

23:28:10

29

58 Axel Stattin

Vegan Runners IK

04:00:05

07:42:48

12:46:10

18:47:35

24:09:05

30

55 Alexander Scott

Malmköping

03:44:48

07:20:50

13:16:50

19:27:58

24:13:10

31

22 Michael Brundin

Sundsvall

04:30:55

09:11:20

14:58:16

19:59:20

24:22:32

30 Peter Glans

Bålsta IK

03:37:10

07:24:00

11:56:06

17:33:45

DNF

39 Adam Kahsai-Rudebeck

IF Linnéa

03:42:30

07:18:30

12:22:03

17:54:43

DNF

61 Fredrik Widfeldt

IK Norrköping Friidrott

03:54:30

07:57:35

13:33:25

19:52:15

DNF

62 Anders Widmark

Solna

03:27:20

06:31:32

11:05:32

DNF

26 Tommy Eriksson

IKSU/Umeå

03:44:48

07:03:19

11:38:10

DNF

20 Hugo Börjesson

Stöcke TS Järnet

03:26:55

06:31:37

DNF

36 Robin Johansson

Sträcklöpet

03:27:20

06:44:40

DNF

15 Christian Bartoll

Os Frontale

03:55:40

07:13:05

DNF

52 Andreas Ribbefjord

Handen

03:50:52

07:35:15

DNF

56 Magnus Sellberg

Rent-a-Plagg Åre

03:42:42

07:38:40

DNF

51 Johan Renström

Härnösand

03:54:30

07:59:00

DNF

14 Johan Angmyr

Uddevalla SK

03:46:50

08:08:00

DNF

49 Torbjörn Perttu

IFK Tärendö

04:32:48

08:49:40

DNF

41 Dick Lidman

Solna

04:30:55

09:11:20

DNF

33 Anders Hedlund

Korsnäs IF Skidklubb

03:54:30

DNF

Damer 75 km

Placering

Nr

Namn

Klubb/ort

30 km

55 km

Mål 75 km

1 104 Stina Höglund

Skellefteå AIK Friidrott

03:33:00

06:54:55

09:53:35

2 111 Jeanette Stridsman

Skellefteå AIK Friidrott

03:54:50

07:51:05

11:05:26

3 106 Liselotte Jezek

IFK Umeå

03:45:30

07:44:55

11:12:50

4 107 Annelie Jonsson

Hissjö SK

03:51:40

07:45:30

11:18:10

5 108 Myrto Pitsava

Skellefteå AIK Friidrott

04:27:50

08:40:10

11:51:02

6 101 Frida Axelsson

MCW Crossfit

04:37:03

08:58:57

12:23:57

7 105 Edith Hult

Skellefteå AIK Friidrott

04:30:39

08:58:10

12:43:55

8 112 Klara Klippmark

Myrbo

04:24:30

08:46:00

12:58:10

9 109 Coyntha Sedvall

Åtvidaberg

04:44:35

09:54:25

14:17:20

10 110 Wanja Strid

Järna

05:20:30

10:24:15

14:51:55

Herrar 75 km

Placering

Nr

Namn

Klubb/ort

30 km

55 km

Mål 75 km

1 155 Klas Johansson

Vegan Runners IK

02:52:21

05:24:10

07:34:25

2 122 Jon Brännström

Fredrika IK

02:57:55

05:46:00

08:08:46

3 147 Lars Nilsson

Umedalens IF

02:57:55

05:46:00

08:08:46

4 133 Johan Holm

Linköping

03:03:10

06:02:00

08:46:57

5 119 Roger Bäckström

Grödinge

03:07:17

06:11:00

08:52:00

6 146 Daniel Myrén

High Coast Ultra RC

03:15:12

06:19:15

08:52:37

7 156 Per Åström

Söderberg & Partners IF

03:15:12

06:19:10

09:00:50

8 117 Tor Almgren

Lidingö

03:14:00

06:24:00

09:05:25

9 137 Tomas Jonsson

Härnösand

03:10:30

06:24:50

09:18:27

10 142 Lars Kolmodin

Runacademy/Umeå

03:13:59

06:31:15

09:26:55

11 128 Tommy Enryd

Umeå

03:22:20

06:53:30

09:35:00

12 132 Lars Hänström

Umeå

03:50:35

07:23:15

09:46:55

13 148 Kenneth Norman

IF Strategen

03:30:15

07:15:45

09:55:13

14 144 Ola Lindström

Hökens IF

03:30:15

07:16:00

09:55:13

15 120 Karl Bengtsson

Umeå OK

03:32:25

07:01:40

09:57:37

16 145 Stefan Lundström

Stockholm

03:44:20

07:13:13

09:59:00

17 143 Per Kvist

Kustjoggarna/Trelleborg

03:20:20

06:56:05

10:08:27

18 136 Joakim Jonsson

Östersund

03:31:38

07:08:55

10:11:00

19 124 Per Dahlberg

Skellefteå AIK Friidrott

03:33:00

06:55:00

10:11:30

20 115 Jörgen Sundqvist

High Coast Ultra RC

03:43:08

07:24:20

10:37:35

21 130 Anders Gidevall

Sundsvall

03:30:15

07:20:45

10:39:16

22 138 Patrik Jonsson

Sundsvall

03:43:40

07:19:20

10:40:30

23 123 Brian Collins

Sollentuna

03:35:30

07:38:10

10:49:49

24 141 Tommy Kjellsson

Team Skavsåret IF/Omne

03:31:59

07:25:35

10:54:36

25 129 Ulrik Forsgren

Skellefteå AIK Friidrott

03:54:50

07:50:50

11:05:26

26 152 Magnus Wallberg

Nola Road Runners

03:58:15

08:10:55

11:14:40

27 125 Per Edlund

Umeå

03:22:20

07:29:25

11:16:35

28 118 Mattias Almroth

Creator Sk

04:11:05

08:21:45

11:55:10

29 153 Henrik Westerlind

Skellefteå AIK Friidrott

04:27:50

08:58:25

12:43:55

30 139 Per-Johan Josefsson

Nätra SK

04:21:47

09:24:20

13:24:25

151 Niklas Selin

High Coast Ultra RC

03:46:20

08:55:25

DNF

131 Johnny Hällneby

Pace on Earth

03:08:42

DNF

135 Hans I. Jonsson

Nola Road Runner

03:58:15

DNF